Sevgili Ebeveynler;

Ailece geçireceğiniz 15 günlük tatilde çocuklarınıza ayıracağınız zaman onları için çok önemli olacaktır.

Her çocuğun tatille ilgili beklentisi farklıdır. Kimi çocuk 15 günlük tatilini gezerek geçirmek isterken kimisi günlerini televizyon veya bilgisayar başında geçirmeyi tercih edebilir. Benim için önemli olan ise; çocuklarımızın tatilini en verimli ve en keyifli şekilde geçirmesini sağlamaktadır.

Okul yaşamının, diğer yaşam alanlarından farklı bir yönü vardır. O da günlük yaşamda sergilenen davranışlar bir belge ile değerlendirilmezken, okulda hem akademik hem de davranışsal açıdan bir değerlendirilme yapılır. Bu değerlendirmeler son derece önemlidir. Yetenek, ilgi ve beceri bakımından her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunu unutmayınız. Bu nedenle çocuğunuzun dönem boyunca sergilediği performansı başka çocuklarla asla kıyaslamayınız.

Okul zamanında kalkış saati, çalışma saati gibi belli rutinlere alışmış çocuklarınızın tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici bir şekilde geçirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzla mümkün olduğunda çok zaman geçirip; tatili birbirinizi daha iyi tanımaya, anlamaya ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Tatil planlarınız için karar alma süreçlerine çocuğunuzu da dahil etmek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlar.

Tatili Verimli Geçirmek İçin;

  • Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.
  • Çocuğunuza bolca kitap okuyarak kitap sevgisini geliştirin.
  • Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.
  • Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor v.b.) zaman yaratın.
  • Gelişim özelliklerini destekleyici ev içi aktiviteler oluşturabilirsiniz. (kutu oyunları, körebe, kulaktan kulağa, kek-poğaça yapmak v.b.)

Tatili, okul temposundan fırsat bulup da çocuğunuzla yapamadığınız tüm etkinlikleri yapabileceğiniz kıymetli bir zaman dilimi olarak görmeniz dileğiyle…

Uzman Psikolog Nur Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.