• Rorschach Projektif Testi– Psikiyatrist Heman Rorschach tarafından geliştirilmiştir. 10 karttan oluşan bu testte, belirsiz ve neredeyse simetrik mürekkep lekeler gözükmektedir.Uygulamada Rorschach testi bu işte yetiştirilmiş tecrübeli bir psikolog tarafından verilir. Testör bireyle gerekli ilişkiyi kurduktan sonra kartları birer birer göstererek, mürekkep lekelerinde neler gördüğünü, nelere benzettiğini sorar. Bireyin verdiği yanıtlar psikolog tarafından incelenerek yorumlanır.

 

  • TAT- Tematik Algılama Testi- Murray ve Morgan tarafından geliştirilen bu test, üzerinde genellikle insan figürlerini içeren ve hikâye oluşturmaya uygun 30 adet karttan oluşmaktadır. Resimlerin uyarıcı özellikleri sayesinde kişide düşünmeyi canlandırabileceği kişiler arası ilişkileri kendine özgü biçimde alabileceği içeriktedir. Resimler hayal gücünü harekete geçirebilecek şekilde silik, kapalı ve sembolik olarak hazırlanmıştır. T.A.T. çocuklar, gençler ve yetişkinlerin komplekslerini, heyecanlarını, duygularını ve önemli ihtiyaçlarını açığa çıkarmak için uygulanmaktadır.

 

  • CAT-Çocuk Algılma Testi- Bellak tarafından geliştirilmiş bu test, 10 karttan oluşmaktadır. Kart insan ve hayvan figürlerini karikatürize edilerek oluşturulmuştur. Bu testte psikoseksüel gelişim dönemlerindeki temel çatışmaları yansıtacak figürler kullanılmıştır. 3-10 yaşlar arasındaki çocuklara uygulanmaktadır.